Champagne
Champagne je šumivé víno, to pravé francouzské Champagne se smí vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a je jednoznačným králem mezi šumivými víny na světě.
Nejprodávanější
Značky
Hodnocení
Klasifikace, přívlastek
Obsah cukru
Ocenění
Příležitost
Vinařská oblast
Země původu
Dopřejte si sadu bublinek dělaných champagne metodou. Od luxusního grand cru Champagne, které se podává i v...
Champagne je šumivé víno, to pravé francouzské Champagne se smí vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a je jednoznačným králem mezi šumivými víny na světě.
Pojem Champagne
Champagne je specifický druh šumivého vína, které se vyrábí s oblasti Francie Champagne. Tento název je chráněný označením původu, jen vína vyrobená v této oblasti mohou nést tento název, což chrání původ a kvalitu pravého šampaňského. Často se každé šumivé víno označuje jako šampaňské, což je chyba - šumivé víno lze jednoduše označit jako sekt. Pravé šampaňské je jen jedno - to francouzské ze Champagne.
Historie Champagne
Historie Champagne sahá až do starověkého Říma, kdy byla oblast známá pro své vinice. Po pádu Římské říše pěstování révy poněkud upadlo v zapomnění, což se změnilo až v 17. století, kdy se oblast Champagne stala velmi známou pro svá šumivá vína. Výroba byla tehdy složitá, vína se fermentovala jen jednou, takže nebyla šumivá. To se změnilo až druhotným kvašením v láhvi, které vytváří bublinky. Během 19. století se oblast stala velmi oblíbenou mezi evropskou aristokracií a Champagne víno se globálně rozšířilo do celého světa.
Výroba Champagne
Metoda „Champagne“ nebo také „Tradiční“ metoda spočívá v tom, že druhotné kvašení, při kterém se bublinky tvoří, probíhá přímo v lahvi. U pravého Champagne zůstávají kvasinky v kontaktu s vínem minimálně rok a čtvrt, proto jsou také bublinky v něm jemnější a jeho charakter komplexnější. Tekutina z hroznů odrůdy Chardonnay, Pinot Noir nebo Pinot Meunier se mísí v procesu zvaném assemblage, přidá se třtinový cukr, kvasinkové kultury a kupáž, který vyvolá druhé kvašení. Vznikne oxid uhličitý - ikonické bublinky šampaňského. Druhé kvašení trvá několik dní a poté musí minimálně 15 měsíců zrát na kvasících kalech. Následuje proces remuláže, kdy se láhev otáčí, aby se odumřelé buňky kvasinek - kaly přesunuly ze dna láhve do hrdla, které se pak zmrazí a odstraní se uzávěr, aby se mrtvé kvasinky zlikvidovaly. Během tohoto procesu odstřelování z láhve zmizí část jejího obsahu, který se pak doplní směsí vína a cukru, který určí jestli bude výsledné víno suché, polosuché nebo sladké.
Champagne v naší nabídce
Mezi nejdražší značky Champagne patří například Moët, která je také jednou z nejstarších, Veuve Clicquot, Dom Pérignon nebo Krug. Nejdražší láhve se pohybují v řádech deseti tisíců korun, nejdražší Champagne na světě se prodala za 6,5 milionu korun.
U nás láhve za miliony nenajdete, zato si vyberete pravé špičkové Champagne z vinařství Champagne Bauchet, Lacuisse Freres nebo Maurice Vesselle.