JAK SE VYZNAT V ŠUMIVÝCH VÍNECH?
Přemýšlíte, jaké šumivé víno vybrat na oslavu nebo jako dárek? Především je třeba si uvědomit, že ne všechny bublinky jsou si rovny. Platí, že čím menší a jemnější jsou bublinky, tím lepší metoda výroby byla použita a víno bude elegantnější a rafinovanější.
Nejjemnější je tzv. „Champagne“ metoda
Nejjemnější je tzv. „Champagne“ nebo také „Tradiční“ metoda. Spočívá v tom, že druhotné kvašení, při kterém se bublinky tvoří, probíhá přímo v lahvi. U pravého Champagne zůstávají kvasinky v kontaktu s vínem minimálně rok a čtvrt, proto jsou také bublinky v něm jemnější a jeho charakter komplexnější.
Máte radši ovocný styl bublinek?
Netvrdím ale, že všichni musí nový rok zapít pravým Champagne. Pokud máte rádi spíše ovocný styl bublinek a jemný zbytkový cukr, ani by vám nechutnalo. Volte raději polosuché Prosecco s označením cukernatosti Extra dry. Pokud si chcete dopřát vyšší kvalitu, vyberte Prosecco, které má na etiketě nápis DOCG Valdobbiadene. Pochází z lepších kopcovitých poloh a nabízí bohatší charakter a strukturu.
Chytrá volba
Pokud přemýšlíte o Champagne, ale nechce se vám za něj dávat bezmála tisícovku, zvolte španělskou Cavu nebo francouzský Crémant. Vína jsou vyrobená stejnou metodou jako Champagne, ale za zlomek jeho ceny. Rozumnou Cavu koupíte už kolem 250-300 korun a dobrý Crémant seženete mezi 350-450 Kč. Alternativy máte i u nás. Zkuste české šumivé víno moravského vinařství Proqin nebo řadu Prestige od Bohemia sektu.
Pro ty z vás, kteří se do pravého Champagne rozhodnou investovat, mám provokativní radu. Pokud chcete vypadat stylově před známými, kupte Moëta. Pokud ale chcete lepší kvalitu a osobitý styl vína, volte Champagne od menších vinařů tzv. Grower Champagne.
Jak se dělí šumivá vína podle obsahu cukru?
Šumivá vína rozlišujeme podle obsahu cukru. Můžeme je pak rozdělit do jednotlivých kategorií:
- Brut nature - přírodně tvrdé, obsahuje méně než 3 g cukru na litr
- Extra brut - výrazně tvrdé, obsahuje 0-8 g cukru na litr
- Brut - tvrdé, obsahuje méně než 15 g cukru na litr
- Extra sec / Extra dry - zvlášť suché, obsahuje 12-20 g cukru na litr
- Sec - suché, obsahuje 17-35 g cukru na litr
- Demi-sec - polosuché, obsahuje 33 až 50 g cukru na litr
- Doux - sladké, obsahuje více než 50 g cukru na litr
Jak dělíme šumivá vína podle výroby?
Způsob Champagne
Abychom mohli víno nazývat šampaňským, musí pocházet z oblasti Champagne na východě od Paříže. Ve Francii takovou oblast označují AOC (Appellation d'Origine Contrôlée). Hrozny, ze kterých se šampaňské vyrábí musí pocházet z této oblasti. Méthode Champenoise, jinak také metoda tradiční, je náročný proces, který se také odráží na ceně výsledné láhve. Tekutina z hroznů se mísí v procesu zvaném assemblage, přidá se třtinový cukr, kvasinkové kultury a kupáž (liqueur de tirage), který vyvolá druhé kvašení. Vznikne oxid uhličitý - ikonické bublinky šampaňského. Druhé kvašení trvá několik dní a poté musí minimálně 15 měsíců zrát na kvasících kalech. Následuje proces remuláže, kdy se láhev otáčí, aby se odumřelé buňky kvasinek - kaly přesunuly ze dna láhve do hrdla, které se pak zmrazí a odstraní se uzávěr, aby se mrtvé kvasinky zlikvidovaly. Během tohoto procesu odstřelování z láhve zmizí část jejího obsahu, který se pak doplní směsí vína a cukru, který určí jestli bude výsledné víno suché, polosuché nebo sladké. Po roce a půl se kvasinky začnou rozpadat a tento proces ovlivní chuť a vůni vína, která začne připomínat tóny pečiva a koření. Poznáte tak velmi přesně, že víno bylo vyrobeno právě touto metodou.
Cava
Cava se vyrábí stejným způsobem jen s tím rozdílem, že místo 15 měsíců Cava leží na kalech jen 9 měsíců. Tradiční odrůdy pro Cavu jsou Macabeo, Xarel-lo a Parellada. Macabeo je nejdůležitější, protože dodává komplexní chuť citrusů, žlutých květů a mandlí. Cava je nepřímým příbuzným šampaňských vín a získáte ji za zlomek ceny.
Crémant
Crémant je velmi podobný Champagne, vyrábí se stejnou metodou, ale narozdíl od něj se může vyrábět v 8 francouzských regionech. Historie Crémantu sahá také do Champagne, ale jeho název reflektuje charakter a styl šampaňského vína - v překladu znamená jeho název “smetanové”, má jemnější bublinky a nižší tlak v láhvi.
Metoda Charmat-Martinotti
Prosecco se vyrábí metodou Charmat - Martinotti, která je odlišná od výroby šampaňského. Vyrábí se ze směsi tichého vína, které je umístěno do nerezového tanku spolu s kvasinkami. Následuje usazování, během kterého se zakalený mošt ochlazuje na 5-10 °C. Poté začíná vinifikace čirého moštu, které prochází druhotným kvašením přímo v tanku, při kterém získává své typické jemné bublinky. Od vín vyrobených champagne metodou se liší většími bublinkami a kratší dobou kvašení.
Metoda sycení vína CO2
Metoda sycení vína CO2 je velmi jednoduchá. Do jakéhokoliv stolního vína je přidán oxid uhličitý buď částečně a nebo zcela. Tento způsob je levnější a rychlejší variantou pro výrobu šumivých vín. Sycená vína jsou často vyráběna z odrůd hroznů, které mají přirozeně vysoký obsah cukru, jako jsou Muscat a Ryzlink. Víno je fermentováno pouze částečně, takže cukr zůstává v moštu, což zvyšuje sladkost vína. Pak už stačí přidat oxid uhličitý, aby se dosáhlo perlivosti.
Šumivá vína dle původu a charakteristiky
Původ |
Charakteristika |
|
Champagne |
Francie - oblast Champagne |
Typické dlouhé ležení na kvasinkách |
Crémant |
Francie |
Smetanové "šampańské" |
Cava |
Španělsko |
Lahodné, lehce pitelné, suché |
Prosecco |
Itálie - oblast Valdobbiadene |
Svěží, jednoduché |
Vína sycená CO2 |
Běžně využíváno pro perlivá vína a šumivé nápoje |
Výhodná a jednoduchá metoda |
Je jedno, jakou cestou se nakonec vydáte, když dáte přednost kvalitě nad kvantitou. Na zdraví.
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
OBJEVTE SVĚŽÍ BÍLÁ VÍNA ŠPANĚLSKA
CO PÍT NA SILVESTRA? BUBLINKY, ALE KLIDNĚ I BÍLÉ A ČERVENÉ