ŠUMIVÉ VÍNO CAVA - ŠPANĚLSKÉ "ŠAMPAŇSKÉ"
Cava je katalánské šumivé víno, které se inspirovalo u francouzského šampaňského a často mu i konkuruje. Svěží živé bublinky, ovocná chuť a celá paleta vůní z něj udělala oblíbence nejen v rodném Španělsku, ale i ve světě. Nechte se svést sklenkou osvěžujících letních bublinek v podobě aperitivu nebo se nechte inspirovat našemi tipy na párování Cavy s jídlem.
Historie Cavy
Cava pochází ze Španělska, v 19. století si vinaři z Katalánska všimli úspěchu šumivých vín ve Francii a začali sami experimentovat s výrobou podobných vín ve svém regionu. V roce 1872 založil katalánský vinař Josep Raventós vinařství Codorníu, které se stalo jedním z nejvýznamnějších producentů šumivého vína v Katalánsku. Začali používat metodu druhotné fermentace v lahvích, stejně jako u Champagne, a začali tak vyrábět první šumivá vína ve stylu, který se později označil jako Cava. Roku 1972 byla vytvořena oficiální legislativa pro označení Cava, která stanovila pravidla pro výrobu a kvalitu tohoto šumivého vína. Cava je od té doby významnou součástí španělské kultury a gastronomie.
Charakteristika Cavy
Šumivé víno Cava je charakteristické svou osvěžující chutí, jemnými bublinkami a živou aromatickou paletou. Mezi hlavní odrůdy, ze kterých se Cava vyrábí, patří Macabeo, Parellada a Xarel-lo. Tyto odrůdy společně tvoří základní Cava blend, ale běžně se využívají i odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a další.
Chuť Cavy je obvykle velmi svěží a lehká s výraznou kyselostí, která podtrhuje živou a osvěžující povahu odrůdy. Většinou má ovocný charakter s tóny zelených jablek, hrušek, citrusů nebo broskví. Můžete rozeznat i jemné kořenité tóny nebo lehkou mineralitu. Cava je obvykle suchá, s nízkým obsahem cukru, ale existují i polosuché a sladké varianty.
Vůně závisí na zvolené odrůdě, ze které je Cava vyrobena. Pokud jde o Cava blend, nejčastěji poznáte ovocnou vůni, s výraznými zelenými jablky, citrusy a květinovými tóny. Někdy se mohou objevit i jemně kořenité nebo bylinkové nuance. Vůně je většinou popisována jako živá a příjemná.
Cava se vyrábí tradiční metodou druhotné fermentace v lahvích - stejně jako u Champagne. Po primární fermentaci se víno přelije do lahví spolu s cukrovým roztokem a kvasinkami. V lahvích se pak vytvoří oxid uhličitý - bublinky, které vidíme po otevření nebo nalití do sklenice. Víno na kvasnicích zraje alespoň devět měsíců, u některých vín vyšší kvality tato doba dosahuje až tří let. Po ukončení druhotné fermentace je láhev zakorkována a výsledné víno má svou charakteristickou chuť a bublinky. Více o výrobě šumivých vín a jejich rozdílech si můžete přečíst v našem článku tady.
Kde se Cava vyrábí?
Pravá Cava se vyrábí pouze ve Španělsku, chuť a vůně se může lišit v závislosti na použité odrůdě nebo odrůdách hroznů, délce zrání a stylu výroby. Mimo Španělsko se běžně vyrábí šumivá vína podobná Cavě, nemohou oficiálně nést její jméno, avšak mohou mít podobné charakteristické rysy.
Ve Španělsku se Cava vyrábí především ve třech hlavních vinařských regionech:
- Katalánsko: nejdůležitějším a největším producentem Cavy je její rodné Katalánsko. Většina šumivých vín pochází z regionu Penedès na jihozápadě od Barcelony, pochází odsud 95% produkce, dále se pěstuje i v Alt Penedès a Conca del Riu Anoia. Katalánské Cavy jsou často ovocná, s pikantnějšími tóny a harmonickou kyselostí.
- La Rioja: z Rioji pochází hlavně kvalitní červená vína, ale zaměřují se i na ta šumivá. Tento region na severu Španělska produkuje jemnější a více ovocnou Cavu.
- Aragonie: i několik místních vinařství se specializuje na Cavu, ta jejich je typicky kyselejší, velmi osvěžující, s ovocným charakterem a bylinnou až kořenitou vůní.
Typy a styly Cavy
Cava podle obsahu cukru se dělí na:
- Cava Brut Nature: 0-3 gramy na litr
- Cava Extra Brut: 0-6 g/l
- Cava Brut: 0-12 g/l
- Cava Extra Seco (Extra Dry): 12-17 g/l
- Cava Seco (Dry): 17-32 g/l
- Cava Semi-Seco (Semi-Dry): 32-50 g/l
- Cava Dolç/dulce (sladká): 50+ g/l
Většina Cavy, na kterou běžně narazíte, je základní styl - Cava Brut. Ale existují i prémiovější úrovně tohoto šumivého vína:
- Cava Brut: zraje minimálně 9 měsíců na jemných kvasničních kalech.
- Reserva Cava: zraje minimálně 15 měsíců.
- Gran Reserva: zraje minimálně 30 měsíců, etiketa vína musí být označena ročníkem. Tento typ je pouze suchý bez cukru - Brut Nature, extra suchý - Extra Brut nebo suchý - Brut.
- Cava Paraje Calificado: musí zrát minimálně 36 měsíců, tedy 3 roky. Etiketa je opět označena ročníkem a víno musí být lahvováno přímo vinařem. Hrozny pochází pouze z jedné vinice, nejedná se tedy o blendy vína a keře vinic musí být starší 10 let.
Jak Cavu párovat s jídlem?
Šumivé víno je ideální jako aperitiv, který osvěží a připraví chuťové buňky na následující chody. Ale perfektně se hodí i právě k jídlu samotnému, není jen obyčejný předskokan.
- Smažená jídla: možná se to zdá jako atypická a zvláštní kombinace, ale velmi vás překvapí, jak skvěle bublinky a kyselejší charakter Cavy doplní a vyváží mastné a výrazné chutě.
- Mořské plody: skvělá kombinace bude i sklenka Cavy ke krevetám, ústřicím, mušlím a sushi. Svěžest a jemnost vína podtrhne mořské plody i bílé rybí maso.
- Saláty a zelenina: lehké saláty s čerstvými bylinkami, avokádem, citronovou zálivkou nebo kuřecím masem na grilu, Cava nezklame ani tady. Její ovocné svěží tóny si budou notovat se zeleninou - ať už čerstvou nebo třeba grilovanou.
- Hovězí maso: nějakou lepší láhev Cavy určitě otevřete i k hovězímu steaku nebo grilovanému hovězímu masu.
- Sýr: šumivé víno je skvělý doplněk i k tvrdším sýrům typu parmezán nebo manchego. Jemná kyselost vína a ovocný charakter vyváží slaný a chuťově bohatý sýr.
Přeji Vám krásné zážitky nejen se šumivými víny odrůdy Cava.
Barbora Škampová
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
PROSECCO - ŠUMIVÉ OSVĚŽENÍ NEJEN NA LÉTO
JAK SE VYZNAT V ŠUMIVÝCH VÍNECH?
CO PÍT NA SILVESTRA? BUBLINKY, ALE KLIDNĚ I BÍLÉ A ČERVENÉ
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK