ŠUMIVÉ VÍNO CRÉMANT - ŠAMPAŇSKÉ V BLEDĚ MODRÉ
Šumivé víno, které často na plné čáře dorovnává šampaňské - a není divu, vyrábí se stejným způsobem, jenom na jiných místech. Smetanové bublinky, ovocná a svěží chuť, bylinné a kořeněné tóny. Ať už otevřete láhev Crémantu na přípitek nebo si ho užijete k nějakému výbornému jídlu, zážitek z francouzských vinic vás nemine.
Historie Crémantu
Samotný Crémant je spjatý s historií šumivého vína jako takového. Vyrábí se stejnou metodou jako Champagne, která byla vyvinuta ve Francii, ale Crémant se narozdíl od šampaňského může vyrábět kdekoli ve Francii i ve světě. Ve 20. století se rozšířila výroba šumivých vín a poprvé bylo umožněno vyrábět vína pomocí Champagne metody i mimo tuto oblast. Mezi prvními regiony, kde se Crémant vyráběl, patřilo Alsasko, Bordeaux a později i Burgundsko, Loira a Savojsko. Crémant je alternativou skvělé kvality a za lepší cenu, než šampaňské.
Charakteristika Crémantu
Šumivé víno Crémant je velmi svěží, ovocné a živé, jeho elegantní charakter z něj dělá perfektní volbu pro aperitiv nebo oslavy či zvláštní příležitosti. Slovo Crémant znamená smetana - bezprostředně po nalití totiž vytváří jemnou a hustou pěnu, která připomíná šlehačku. Vůně je obvykle velmi svěží a ovocná, můžete rozeznat tóny bílých a žlutých plodů jako jsou jablka, hrušky, broskve a citrusy. Často se objevují i jemné květinové a bylinkové tóny akátu nebo lípy. Někdy se můžete setkat i s vůní pečeného chleba nebo čerstvého pečiva, což je způsobené procesem druhotné fermentace v láhvi.
Chuť je většinou svěží a elegantní, s jemnými bublinkami. Ovocné tóny ve vůni se promítají i do chuti, kyselost je vyvážená, což Crémantu dodává živost a svěží charakter.
Výroba Crémantu
Crémant se vyrábí tradiční metodou, kterou se vyrábí i šampaňské. Tato metoda je považována za jeden z nejkvalitnějších způsobů výroby šumivého vína. Ze sklizených hroznů se lisuje mošt, který se fermentuje na základní víno, které se pak míchá do cuvée, aby vznikla ideální a požadovaná chuť Crémantu. Následuje plnění vína do lahví spolu se směsí cukru a kvasinek, které pak spustí proces druhotné fermentace přímo v láhvi. Během toho vznikne oxid uhličitý - bublinky, které u šumivého vína známe. Láhve poté odpočívají na kvasinkách a po několika měsících se otáčejí, aby se kvasinky dostaly ke korku, odkud se pak odstraňují. A vzniklý Crémant je připravený.
Kde se Crémant vyrábí?
- Crémant d'Alsace se vyrábí v Alsasku, je známý hlavně svým elegantním a svěžím charakterem. Na jeho výrobu se často využívají odrůdy Pinot Blanc, Pinot Gris a Riesling. Alsaský Crémant je spíše suchý, může mít výraznější ovocnou a květinovou vůni a chuť.
- Crémant de Bourgogne je burgundský Crémant, který se vyrábí hlavně z odrůdy Chardonnay. Přináší tedy spíše jemné ovocné chutě, květinovou a ořechovou vůni.
- Crémant de Loire a Crémant de Saumur se vyrábí v regionu Loire. Na výrobu používají odrůdy Chenin Blanc, Cabernet Franc a Chardonnay. Charakteristické pro něj jsou svěží a jemně ovocné tóny a výraznější kyselost.
- Crémant du Jura z regionu Jura se skládá z Chardonnay, Pinot Noir a Troussea. Nabízí intenzivnější ovocné tóny, výraznější mineralitu a květinovou vůni.
- Elsaský Crémant se vyrábí hlavně z Rieslingu, Pinot Blanc a Pinot Gris, je charakteristický jemnou perlivostí a širokou paletou ovocných a květinových tónů.
- Crémant de Limoux z jižní Francie se považuje za jedno z nejstarších šumivých vín na světě. Používané odrůdy zahrnují Chardonnay, Chenin Blanc a Mauzac. V chuti rozeznáte ovocné tóny doplněné o ořechové nuance.
Jak Crémant párovat s jídlem?
Crémant je skvělý společník k mnoha druhům jídla díky své svěžesti, jemným bublinkám a komplexní paletou chutí. Pojďme se podívat na některé zaručené tipy, s čím si sklenku těchto bublinek dát.
- Mořské plody - krevety, ústřice i další mořské plody se výborně hodí ke svěžímu a jemně kyselému charakteru vína. Můžete zvolit i bělomasé ryby jako je treska, mořský vlk nebo filé, jemné chutě rybího masa si budou perfektně rozumět s bublinkami.
- Zelenina - ať už čerstvé lehké saláty nebo grilovaná zelenina skvěle půjde k tomuto svěžímu vínu. Vyzkoušejte zeleninu doplnit i o nějaký dresink - například s citronem, limetou nebo bylinkami.
- Tatarák - možná neobvyklá kombinace, ale i tatarský biftek nebo tatarák z lososa bude úžasná kombinace. Svěžest a perlivost se hravě vyrovnají bohaté chuti masa a koření.
- Drůbeží maso - zejména s jemnými smetanovými nebo sýrovými omáčkami či bylinkami, se kterými si drůbež rozumí, se bude šumivý Crémant perfektně doplňovat.
- Sýr - ať už sýr kozí, Brie nebo Camembert, aperitiv v podobě Crémantu a sýrový talíř jako předkrm je ideální volba.
- Dezerty - lehčí dezerty jako jsou ovocné saláty, sorbety nebo ovocné koláče budou tou pravou sladkou tečkou k šumivému vínu. Nebojte se ani citronové zmrzliny, sorbetu nebo citronového zákusku, sladkokyselá kombinace bude k bublinkám dokonalá.
Přeji Vám krásné zážitky nejen s šumivými víny odrůdy Crémant.
Barbora Škampová
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
JAK SE VYZNAT V ŠUMIVÝCH VÍNECH?
PROSECCO - ŠUMIVÉ OSVĚŽENÍ NEJEN NA LÉTO
ŠUMIVÉ VÍNO CAVA - ŠPANĚLSKÉ "ŠAMPAŇSKÉ"
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK