Zbytkový cukr ve víně
Zbytkový cukr ve víně je hlavní kritérium, dle kterého se víno třídí do čtyř známých kategorií: suché, polosuché, polosladké a sladké.
Jde o cukr, který ve víně zůstává, protože při kvašení nebyl spotřebován kvasinkami. Vinař má možnost množství zbytkového cukru ve víně ovlivnit, a to například umělým zastavením procesu kvašení či regulací teploty v průběhu kvašení nebo dodáním přídatného cukru. Jeho obsah se udává v gramech na litr vína.
Dle obsahu zbytkového cukru a kyselinky, která se rovněž udává v gramech na litr, dělíme vína na následující:
- Suchá vína: do 4 gramů zbytkového cukr/litr nebo až 9 g cukru/litr, přičemž rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je maximálně 2 gramy
- Polosuchá vína: zbytkový cukr do 12 gramů/litr nebo až 18 g cukru/litr, kdy rozdíl mezi obsahem cukru a kyselinky je nejvýše 10 gramů
- Polosladká vína: zbytkový cukr v rozmezí 12-45 gramů/litr
- Sladká vína: zbytkový cukr nad 45 gramů/litr
Již je tedy jasné, že rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem tvoří výrazně odlišný obsah zbytkového cukru. Polosuché víno je spíše kyselé, povzbuzuje chuť k jídlu, takže se obvykle servíruje jako aperitiv. Polosladké víno má už vyšší obsah zbytkového cukru a působí již znatelně sladce. Kouzlo dobře udělaného polosladkého nebo sladkého vína nicméně spočívá především v harmonii mezi vyššími cukry a svěží kyselinkou. I sladké víno by tak po polknutí mělo být příjemně šťavnaté a lákat k dalšímu napití.