CO PÍT NA SILVESTRA? BUBLINKY, ALE KLIDNĚ I BÍLÉ A ČERVENÉ
Málokdo si dokáže Silvestr představit bez bublinek. Ať už oslavu připravujete sami doma nebo se rozhodnete navštívit nějaký podnik či novoroční party, vždycky bude na stole šumivé víno. A jestli budete mít to štěstí, že si můžete láhev vybrat sami, budou se vám hoditi naše tipy, jak zvolit to nejlepší víno na oslavu Silvestra. Ať už to bude víno šumivé, bílé nebo červené.
Proč vůbec pijeme šumivé víno při novoročních oslavách?
Už v antickém Řecku a Římě existovala perlivá a šumivá vína. Ještě dříve než kdokoli tušil, k čemu jsou vlastně dobrá. Některé myšlenky spojené s tímto rituálem byly fáze měsíčního cyklu nebo dokonce zlí, ďábelští duchové. Ďábelské víno bylo označení pro středověké víno špatné kvality, které se vyrábělo ve Francii, a při otevření láhve tlak bublinek způsobil vypěnění a nepořádek. Středověcí vinaři se tehdy snažili spíš odstranit přebytečné bublinky a vyrobit víno neperlivé. Zatímco benediktinští mniši ve francouzské Limoux se snažili šumivé víno rozšířit v 16. století, byli to Britové, kteří nakupovali šampaňské po sudech a vytvářeli poptávku po tomto nápoji. Záměrně víno plnili do silnějšího skla a uzavírali korkovými zátkami, dokonce byli první, kdo se snažil přijít na kloub druhotné fermentaci v láhvi. Vinaři z Champagne brzy zdokonalili tradiční metodu neboli metodu Champagne a vytvořili svěží, elegantní šumivé víno, které se brzy stalo hlavním nápojem královské smetánky a získalo si své postavení jako výjimečná záležitost vhodná k oslavám.
Které bublinky zvolit?
Až budete vybírat láhev šumivého vína, jako první vás nejspíš napadne šampaňské - tak se nazývá jen šumivé víno vyráběné v oblasti Champagne ve Francii. U nás jich najdete hned několik.
Pokud ale hledáte vhodnou alternativu, která tolik nezasáhne váš rozpočet, podívejte se spíš po Proseccu, Crémantu nebo Cavě. Cava se vyrábí ve Španělsku a vychází ze stejných principů jako právě Champagne. Prosecco je zase italské a je lehčí verzí šumivého vína s nižším obsahem alkoholu. Crémant je francouzský a jedná se o příbuzného Champagne, jen pochází z jiných francouzských regionů a hroznů.
Jak sladké šumivé víno vybrat?
Záleží na vašich chuťových preferencích. Stejně jako u vína najdete označení suché, polosuché, polosladké nebo sladké - i u bublinek rozeznáváme stupně sladkosti a obsah cukru. Pro lepší orientaci existují kategorie sladkosti:
- Brut nature - přírodně tvrdé, obsahuje méně než 3 g cukru na litr
- Extra brut - výrazně tvrdé, obsahuje 0-8 g cukru na litr
- Brut - tvrdé, obsahuje méně než 15 g cukru na litr
- Extra sec / Extra dry - zvlášť suché, obsahuje 12-20 g cukru na litr
- Sec - suché, obsahuje 17-35 g cukru na litr
- Demi-sec - polosuché, obsahuje 33 až 50 g cukru na litr
- Doux - sladké, obsahuje více než 50 g cukru na litr
Je tedy lepší zkontrolovat etiketu vína, abyste zvolili to pravé pro vaše chuťové buňky a jídlo, které budete při oslavách podávat.
Co vybrat, když ne bublinky?
Pokud nemáte chuť na klasické šumivé víno, můžete láhev na novoroční stůl zvolit buď podle své chuti nebo podle jídla, které podáváte. Obecně funguje několik jednoduchých pravidel pro párování:
- Tučnější jídlo se hodí ke kyselejšímu, suchému vínu
- například sýrový talíř a suché bílé víno
- nebo klidně chipsy a láhev suchého vína
- zkuste Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Chardonnay
- Slané jídlo se také hodí ke kyselejšímu, suchému vínu
- pokud podáváte různé jednohubky, krekry nebo jiné pochutiny, suché bílé nebo suché červené víno bude skvělá volba
- zkuste Ryzlink rýnský, Merlot nebo Malbec
- Pálivé a sladší nebo polosladké víno
- ostřejší a kořeněné jídlo perfektně půjde k polosladkým nebo sladkým bílým i červeným nebo růžovým vínům
- zkuste Pálavu, Tramín červený nebo Primitivo
- Bylinky a bylinková vína
- bylinkové dipy nebo pomazánky kombinujte s vínem podobného charakteru jako je třeba Muškát nebo Tramín červený
Přečtete si také, jaké speciální víno vybrat na vánoční či silvestrovský přípitek. A nakonec zbývá víno řádně vychladit a vybrat správné skleničky, připravit stůl a užít si novoroční oslavy!
Barbora Škampová
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
NAŠE TIPY NA VÁNOČNÍ DÁRKY PRO CELOU RODINU
NAŠE TIPY, JAK ZABALIT LÁHEV VÍNA JAKO DÁREK
NAŠE TIPY, JAKÉ VÍNO VYBRAT K TRADIČNÍ ČESKÉ ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘI