JAK SI UŽÍT PÁROVÁNÍ VÍNA A JÍDLA NA VÁNOCE?
Přemýšlíte, jak si ještě vylepšit zážitek ze štědrovečerní večeře a svátečních jídel? Mám pro vás konkrétní tipy, jaká vína si užít s typickými vánočními pokrmy. Od kapra až po krocana, vždy budete vědět, po jakém víně sáhnout.
Tradice vánočních jídel
Tradičně bylo štědrovečerní menu velmi rozmanité. Podávalo se až 9 chodů. Jedly se oplatky s medem nebo s česnekem či s šípky, různé druhy kaše a nejrůznější variace luštěninové polévky.
Typické bylo také vařené a sušené ovoce, vánočka a jablečný závin. Ale asi nejrozšířenějším pokrmem byl dnes spíše opomíjený houbový kuba. V bohatších domácnostech se jedl zajíc, vepřové řízky nebo právě ryby na připomenutí Krista.
Kapr se na štědrovečerním stole začal objevovat až ve 20. století a dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního menu.
A jaká vína tedy ke svátečním jídlům kombinovat?
Jednoduše to můžete vyřešit na 1 klik s „Vánočními tematickými balíčky“, speciálně vyladěnými k svátečnímu menu. Konkrétní tipy najdete níže.
ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE
Ke smaženému kapru a bramborovému salátu se skvěle hodí suchý Ryzlink rýnský, lehčí a minerální Pinot Grigio nebo třeba šumivé víno Cava, Prosecco či Champagne. Jsou to jednoduše příjemně svěží vína, která krásně balancují bohatost chutí smažené ryby a bramborového salátu. Pokud je součástí vašeho vánočního menu houbový kuba s česnekem, doporučuji k němu spíše pivo.
Nicméně česká štědrovečerní večeře se v mnoha domácnostech změnila. Některá typická staročeská jídla nahrazujeme jinými. Hlavně kapra, jehož bahnitá vůně není pro každého. Pokud si místo kapra dopřejete lososa, oblíbeného candáta, tresku nebo červené maso mořského tuňáka, tak doporučuji následující párování. K lehkým úpravám mořských ryb, ale i našemu candátu se kromě bublinek a Ryzlinku úžasně hodí elegantní Sauvignon Blanc z francouzské oblasti údolí řeky Loiry.
Na slavnostní stůl se ale hodí také víno červené. Ano, to doporučuji v případě, že si budete dávat grilovaný steak z tuňáka, nebo si místo ryb dopřejete pořádný kus z hovězího masa. Tam je potom jasnou volbou například Shiraz s plnou sametovou chutí švestek, sladkého dřeva a vanilky nebo Malbec z neuvěřitelných 1900 m n. m. Vzhledem k tomu, že Češi červená vína preferují pěkně hutná, plná a koncentrovaná, s těmito víny rozhodně zabodujete.
TIP: Podívejte se, jaká vína vybrat k tradiční české štědrovečerní večeři.
NA BOŽÍ HOD
K tradiční vepřové pečeni či šunce se opět neztratí Ryzlink. U šunky můžete vyzkoušet i plnější Chardonnay. Pokud na Boží hod připravujete krocana s nádivkou, doporučuji Chardonnay, které zrálo na sudu „barrique", ideálně z Burgundska. S jídlem se tak budou snoubit nádherné máslově oříškové tóny vína.
NA ŠTĚPÁNA
K tradiční huse či kachně doporučuji ovocnou Barberu z Itálie, Pinot Noir a nezklame vás ani španělské Tempranillo z Riojy nebo třeba Plzeň :o)
Nezbývá mi než dodat, abyste si kromě jídla a vína vychutnali rodinnou pohodu a příjemné okamžiky strávené se svými blízkými.
Přeji vám krásné a pohodové Vánoce.
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
JAK PÁROVAT VÍNA K VÁNOČNÍMU CUKROVÍ?
DARUJTE VÍNA S PŘÍBĚHEM MÍSTO OBYČEJNÝCH LAHVÍ
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK