JAKÁ VÍNA VYBRAT NA VELIKONOCE?
Přemýšlíte, jak vylepšit zážitek z Velikonoc? Zkuste to s párováním vína a jídla. Od salátu přes nádivku, kůzlečí až po jarní kuřátko, vždy budete vědět, po jakém víně sáhnout. Připomeneme si nejen české tradice, ale zároveň s nimi budete moct vyzkoušet i vína z celé Evropy v kombinaci s typickými velikonočními jídly.
Škaredá středa
V tento den se hospodyňka podle zvyklosti snažila, aby jídlo na talíři vypadalo ošklivě a na první pohled nepovedeně. Jestliže se hospodyně rozhodla usmažit bramboráky nebo placky, vždy je při obracení trochu potrhala nebo přeložila. Tak vznikly trhance. Typickým jídlem na tento den byly bramboráky.
K bramborákům se dokonale hodí suchý Ryzlink– svěží kyselinka a mineralita Ryzlinku totiž příjemně osvěží plnou chuť bramboráku. Jen si dejte pozor, abyste do bramboráku nepřidali moc česneku – ten by chuť vína přebil.
Zelený čtvrtek
Na tento den se vařilo z jarní zeleně a luštěnin. Pekly se preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám.
K menu zeleného čtvrtku v podobě salátu, jarní polévky nebo jídla z mladých kopřiv se perfektně hodí elegantní Sauvignon Blanc z Loiry. Jedná se o víno, které je díky svému projevu, kyselince a mineralitě ideální nejen k polévce nebo salátu, ale i k rybě či řízku. Pokud budete mít salát výraznější, doporučuji expresivnější Sauvignon Blanc z Nového Zélandu.
Velký pátek
Na Velký pátek se obvykle držel půst. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu, pokud si ji mohl dovolit. Lidé, kteří rybu neměli, si napekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích naší republiky se zase připravovalo jediné jídlo dne – sytá hustá polévka z toho, co dům dal.
K rybě vás určitě nezklame perfektně vyladěný a minerálně štavnatý Ryzlink Karl May, který se sklízí z poloh s kamenitým podložím. Ryzlink je obecně dobrá volba k rybě, především pokud ji máte jen na másle a třeba s bylinkami a bez omáčky. Ryzlink je znám svou vyšší kyselinkou a svěžestí, která se nejen k rybě, ale i mořským plodům velmi hodí. Ale fungovat bude i šťavantý Sauvignon, lehký Veltlín nabeo třeba lehký Pinot Grigio.
Pokud potřebujete další inspiraci, podívejte se na našeho průvodce párování ryb a vína.
Bílá sobota
V tento den se lidé už pořádně najedli. Hlavním jídlem totiž byla velikonoční nádivka. Někde se jí říká hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina nebo velikonoční snítek. V tento den také na stole nesměl chybět zlatavý mazanec.
Mám pro vás tip na víno k velikonoční nádivce – bude se k ní výborně hodit hezky zaoblené francouzské Chardonnay s dotekem dubového sudu, a to především díky svému plnějšímu charakteru, navíc s hezkou kyselinkou. Kdybyste si chtěli dopřát ještě noblesnější Chardonnay z Burgundska zkuste víno z malinkého vinařství dvou bratrů z Domaine Gandines. Toto víno tak příjemně doplní bohatou texturu nádivky a díky příjemné kyselince bude pořád působit svěže. V párování jídla vína je důležité, aby víno nepůsobilo moc mdle nebo naopak nepřebilo svou chutí jídlo.
Nedělní Boží hod velikonoční
Božím hodem velikonoční svátky vrcholily. Z kuchyně se začaly linout vůně buchet, mazanců a masa. Na Velikonoce se připravovalo maso všeho druhu. Většinou se snažili, aby měli kůzlečí. Jinak se ale podávala hlavně drůbež, skopové, jehněčí, králičí a pokrmy z vepřového masa. Nechyběl ani pečený beránek. Toho opravdového masového si mohl dovolit jen málokdo, a tak se rozšířil především beránek ze sladkého těsta, kterého známe i my z dnešních oslav jara.
Nádivka a drůbež se perfektně hodí k Chardonnay s dotekem dubového sudu– příjemně doplní hebkou chuť masa z drůbeže a krásně se snoubí s velikonoční nádivkou.
Nicméně pro milovníky červených vín mám taky pár tipů – s jídly na Boží hod by se dalo nakombinovat především ke kůzlečímu, skopovému nebo i vepřovému masu červené víno – doporučuji středně plná ovocná vína z odrůdy Pinot Noir, Tempranillo z Riojy a příjemně ovocné, strukturované a plné víno Grenache ze 65letých vinic ze španělské nejprestižnější oblasti Priorat.
Velikonoční pondělí
I když tady bude hrát asi hlavní roli vaječňák a slivovice, k vajíčkům a pokrmům z vajíček se víno obecně špatně kombinuje, protože tuk ze žloutku doslova zalepí chuťové buňky. Jediné víno, které se s tím dokáže poprat, je šumivé. Doporučuji už na snídani překvapit svou drahou polovičku třeba míchanými vajíčky na másle s Champagne metodou vyráběnou Cavou ze Španělska, francouzským Crémantem nebo pravým Champagne a třeba vám odpustí i velikonoční mrskačku :o).
Všechna doporučená vína pak najdete ve zvýhodněných balíčcích s DOPRAVOU ZDARMA speciálně napárovaných k velikonočním jídlům. Velikonoce tak bez starostí vyřešíte na 1 klik.
Doufám, že vás připomenutí tradičních velikonočních jídel a zajímavých kombinací s vínem inspirovalo.
Přeji krásné zážitky se zkoušením té nejlepší kombinace vína a jídla a krásné Velikonoce.
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
OBJEVTE SVĚŽÍ BÍLÁ VÍNA ŠPANĚLSKA
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK