MERLOT- SÁZKA NA JISTOTU TAKŘKA PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST
Merlot – skvělá volba pro ty, kteří chtějí proniknout do světa červených vín, a to prostřednictvím příjemně ovocné chuti, mírné třísloviny a hladkého závěru. Navíc je Merlot ideálním vínem pro snoubení s jídlem a sázkou na jistotu takřka pro každou příležitost. Není tak divu, že patří mezi tři nejpěstovanější odrůdy světa.
Charakteristika vína Merlot
Při ochutnávání Merlotu se můžete těšit na tóny černých třešní, lesního ovoce, švestek, čokolády, sušených bylin a pokud zrál v dřevěných sudech najdete zde i kořenitost a tóny cedru.
Většina vín odrůdy Merlot má střední obsah tříslovin, kyselin a alkoholu a je tak většinou přístupnější a jemnější než Cabernet Sauvignon – jeho vinný sourozenec, se kterým se snoubí v typických Bordeaux blendech. Na druhou stranu některé výjimečné Merloty jsou tak plné a strukturované, že byste je lehce zaměnili za Cabernet.
Přestože je Merlot proslulý především jako směsná odrůda pro tradičním vína stylu Bordeaux, v současnosti se rozšířil i jako samostatné víno.
Podívejte se na naši nabídku oceněných vín Merlot. Z více než 200 degustovaných merlotů jsme pro vás vybrali jen pár nejlepších.
Rozdíl v projevu Merlotu dle regionu
Merlot pěstovaný v chladnějším podnebí Francie, severní Itálie a Chile se chuťově liší od Merlotu pěstovaného v teplejším podnebí Kalifornie, Austrálie nebo Argentiny.
Merlot pocházející z chladnějšího klimatu má zemitější, pikantnější závěr, má také komplexnější strukturu a je o něco méně ovocný. Právě tento typ Merlotu se nazývá „klasický Merlot“. Mimochodem, Merlot chladného klimatu se velmi často mísí s již zmiňovaným Cabernetem Sauvignon. Klasickým příkladem vína Merlot chladného klimatu je Bordeaux z takzvaného „Pravého břehu“, například Saint-Émilion nebo Pomerol.
Merloty chladnějšího podnebí jsou spíše středně plného charakteru. Setkáte se u nich s vůní:
- Malin, třešní, švestek, ostružin, borůvek.
- Květinovými tóny – například fialek či kosatců.
- Nechybí ani tóny tabáku, bylinek a koření jako je hřebíček a bobkový list.
- Po delší archivaci můžete objevit lékořici, houby, lanýže a ušlechtilé tóny cedru.
- Projevuje se i vůně hořké čokolády, kávy a koření.
Zato Merlot teplejšího klimatu se vyznačuje vyšším obsahem tříslovin, je plnější, s výraznějšími ovocnými tóny. Tento typ Merlotu se také nazývá „Merlot z Nového světa“, vzhledem k tomu, že se pěstuje a vyrábí v oblastech mimo Evropu. (Vinařské oblasti v Evropě se nazývají „Starý svět“.)
Mezi charakteristické projevy Merlotu teplejšího podnebí patří vůně:
- Ostružin, borůvek, švestek či malin, někdy i velmi zralých kandovaných bobulí a třešní.
- Potěší bohatou škálou vůní koření, kterou získává díky pobytu na dubovém dřevě; vanilka, nové koření a hřebíček.
- Typické jsou i tóny čokolády a kávy.
3 styly Merlotu dle místa původu
Merlot je třetí nejpěstovanější vinnou révou na světě. Nejvíce Merlotu na světě se vypěstuje ve Francii, na druhém místě jsou Spojené státy a následuje Itálie. Místo původu pak samozřejmě ovlivňuje i jeho charakter.
Bordeaux, Francie
Merlot z Bordeaux se obvykle pěstuje na vápenité nebo jílovité půdě. Merlot pěstovaný na jílu je robustnější, zatímco Merlot pěstovaný ve vápenci má zemitější a minerálnější charakter. Většina hroznů Merlotu vypěstovaných v Bordeaux se používá spíše ve směsích tzv. Bordeaux blend většinou s odrůdou Cabernet Sauvignon, než jako samostatná odrůda.
Toskánsko, Itálie
Hrozny Merlotu pěstované v Toskánsku jsou větší a robustnější, mají nižší obsah tříslovin a subjektivně působí „sladším“ ovocnějším tónem. Toskánský Merlot se často používá ve vysoce kvalitních cuvée, známých jako „Super Toskánci“, což je termín, který vznikl v 70. letech 20. století, aby se tyto směsi top vín odlišily od jiných, levnějších vín vyráběných v té době.
Nový svět – Kalifornie, Chile
Kalifornský Merlot se často vyznačuje ovocnou až džemovou chutí s nádechem dubu a vanilky. Chilský Merlot má podobný chuťový profil jako ten kalifornský, má však ještě robustnější strukturu tříslovin s výraznými ovocnými tóny.
Jak poznat Merlot od odrůdy Cabernet Sauvignon?
Není to vůbec jednoduché. Merlot a Cabernet Sauvignon jsou velmi podobná suchá červená vína. Merlot je potomkem odrůd Cabernet Franc a vzácné Magdeleine Noire, což z něj dělá sourozence Cabernetu Sauvignon, který vznikl křížením Cabernetu Franc a Sauvignonu Blanc.
Zároveň se obě odrůdy používají pro výrobu směsí Bordeaux. Ve směsích z Bordeaux „Levého břehu“ se ve velké míře používá Cabernet Sauvignon, protože se mu daří na kamenité, štěrkové půdě této oblasti. Směsi Bordeaux z „Pravého břehu“ mají vyšší podíl Merlotu, protože jeho hrozny rostou lépe na jílu a vápenci, které se nacházejí právě na „Pravém břehu“.
Hlavní rozdíly mezi odrůdami Cabernet Sauvignon a Merlot jsou následující:
- Merlot je většinou o něco „kulatější“, jemnější a snadněji pitelný. Cabernet Sauvignon je často robustnější, plnější a bohatší, s výraznějšími projevy tříslovin. Obvykle má také vyšší hladinu kyselin než Merlot.
- Vůně Merlotu se více blíží lesnímu ovoci a švestkám. Cabernet má v aroma blíže vůni černého rybízu.
Merlot - „univerzální víno“, které se dobře páruje s jídlem
Merlot je známý pro svou skvělou pitelnost, střední obsah tříslovin a střední šťavnatost, což z něj činí „univerzální víno“, které se dobře kombinuje s mnoha různými pokrmy.
Mezi oblíbené kombinace s víny odrůdy Merlot patří kombinace s:
- Jehněčím, telecím, drůbežím, ale i vepřovým nebo dušeným masem.
- Pokud se rozhodnete pro snoubení se sýrem, nejlepší volbou jsou tvrdé sýry nebo vyzrálý syr Brie.
- Skvěle se doplňuje s kořenovou zeleninou nebo houbami.
- Nezklame vás ani v kombinaci s jídly italské kuchyně, zejména těch s rajčatovou omáčkou.
- Bordeaux blendy s převahou Merlotu, význačné svou zralostí a zemitými tóny, báječně doprovodí drobnou zvěřinu pečené krůtí, hovězí žebírka či ratatouille.
- Plné a svěží novosvětské Merloty příjemně doplní jehněčí hřbet, telecí pečeně nebo svíčkovou s pepřovou omáčkou z červeného vína.
- Se základnějšími Merloty pro každý den nešlápnete vedle ani u „obyčejných“ pokrmů, jako je grilované kuře či pizza.
Poznejte odrůdu Merlot – od francouzského Bordeaux přes Itálii až po Španělsko
Pokud chce vyzkoušet charakter odrůdy Merlot na vlastní chuťové pohárky doporučuji Vám vyzkoušet naši sadu Merlotu s dopravou zdarma. Poznáte tak na 1 klik rozmanitost odrůdy Merlot samostatně i jako cuvée, na sudu i na nerezu. Od francouzského Bordeaux, slunného jihu Francie, přes italské Toskánsko až po španělský bio Merlot z kamenitého podloží a z 500 - 900 metrů nad mořem.
3 zajímavosti o Merlotu
- Název „Merlot“ se překládá jako malý kos; možná kvůli tmavě modrému/černému zbarvení, možná podle malých kosů, kteří s oblibou sezobávají jeho hrozny.
- Poprvé byl Merlot zmíněn v roce 1783. Psalo se o něm jako o „Merlau“ a tradovalo se, že „je z něj výborné černé víno“.
- Nejdražší Merlot byl prodán v aukci v roce 2011. Bedna bordeaux Chateau Pétrus z roku 1961 se vydražila za neuvěřitelných 144 000 USD – to je tedy skoro 266 000 Kč, za lahev!
Přeji Vám krásné zážitky nejen při objevování odrůdy Merlot.
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
MALBEC - FRANCOUZSKÉ ČERVENÉ, KTERÉ VÁS OČARUJE
SYRAH A SHIRAZ - DVĚ TVÁŘE JEDNÉ KLASIKY
ČERVENÉ VÍNO GRENACHE - OSLOVÍ VAŠE SMYSLY
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK