WACHAU: VINAŘSKÁ OBLAST NA BŘEHU DUNAJE
Wachau je jednou z nejprestižnějších vinařských oblastí Rakouska, proslulá svými výjimečnými bílými víny, zejména Rieslingem a Veltlínským zeleným. Tato malebná oblast, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, se rozprostírá podél Dunaje a přináší širokou škálu chutí a vůní ze svých vinic. Objevte rakouské vinohrady, jejich historii, výjimečná vína a inspirujte se párováním wachauských vín s jídlem.
Obsah:
- Historie Wachau
- Vína z Wachau
- Umístění a podmínky pro pěstování
- Regiony a podoblasti Wachau
- Párování vína z Wachau s jídlem
- Jak porozumět etiketě vína z Wachau
Historie Wachau
Wachau je vinařská oblast v Rakousku, která se nachází podél řeky Dunaje mezi městy Melk a Krems. Wachau je jednou z nejvýznamnějších vinařských regionů v Rakousku díky výrobě bílých vín, zejména odrůd Riesling a Grüner Veltliner (Veltlínské zelené). Historie vinařství ve Wachau sahá tisíce let zpátky a je úzce spjata s historií celé oblasti. První zmínky o pěstování vína pocházejí z dob Římanů - kolem roku 15 př. n. l. začali pěstovat vinnou révu podél Dunaje a vinařská tradice byla dál rozvíjena během středověku, kdy byly vinice často ve vlastnictví klášterů a církevních institucí, které měly významný vliv na šíření a zdokonalování vinařských technik. Později se díky strategické poloze podél Dunaje víno z Wachau začalo obchodovat v širším měřítku, v 19. století pak Wachau čelilo několika výzvám, včetně útoku mšice révokaz, která zničila mnoho vinic v Evropě. Po druhé světové válce došlo k dalšímu rozvoji oblasti, kdy se zvýšila kvalita produkovaných vín a Wachau si získala mezinárodní uznání. V roce 1983 byla založena asociace Vinea Wachau, která zavedla přísné normy pro kvalitu vína a zachovala tak tradiční metody vinařství.
Vína z Wachau
Ve vinařské oblasti Wachau jsou nejvýznamnější bílé odrůdy, které jsou ceněny pro svou kvalitu a jedinečný charakter, který odráží terroir regionu. Nejčastěji tam najdeme:
Grüner Veltliner (Veltlínské zelené)
Grüner Veltliner je nejrozšířenější odrůda ve Wachau. Charakter Veltlínu bývá svěží, pikantní s typickou kořenitostí a tóny bílého pepře. V chuti se často objevují tóny zeleného jablka, hrušek, citrusů a bylin. Stylově se jedná o vína lehká a svěží, ale také plná a komplexní, zvláště pokud pocházejí z vinic na strmých terasách.
Riesling
Ryzlink rýnský je druhou nejvýznamnější odrůdou ve Wachau, typicky je suchý, minerální, s výraznou kyselinkou. V chuti se objevují tóny citrusů, broskví a meruněk. Rieslingy z Wachau mají čistý a elegantní charakter se schopností vyvíjet se v láhvi po mnoho let.
Müller-Thurgau
Müller-Thurgau je ve Wachau pěstováno o něco méně než předešlé odrůdy. Vína této odrůdy jsou lehčí, s jemnou aromatikou a nižší kyselinkou. V chuti se objevují tóny květin, broskví a lehkého muškátu. Stylově je víno svěží a lepší zážitek nabídne, pokud ho vypijete mladé.
Weißburgunder (Pinot Blanc)
Weißburgunder, u nás známý Rulandské bílé, ve světě jako Pinot Blanc, se pěstuje ve Wachau jako elegantní víno s potenciálem k archivaci. Víno je jemné, s vyváženou kyselinkou a jemnými tóny jablek, hrušek a mandlí. Má krémovější strukturu a často vyšší obsah alkoholu než ostatní bílé odrůdy.
Gelber Muskateller
Gelber Muskateller znamená v překladu Muškát žlutý. Jedná se o aromatickou odrůdu s výraznou vůní květin, citrusů a muškátu. V chuti je víno svěží, lehké, velmi ovocné, s výrazným aromatickým profilem typickým pro Muškát.
Chardonnay
Chardonnay se ve Wachau pěstuje v menší míře, zato ale s bohatou texturou a komplexní chutí. Typické jsou tóny tropického ovoce, másla a vanilky, zvláště pokud víno zrálo v dřevěných sudech. Víno je plnější a výraznější, skvělé bude i po pár letech archivace
Neuburger
Neuburger je stará místní odrůda, která dává vína s jemnou aromatikou a střední plností. V chuti se objevují tóny ořechů, broskví a lehké minerality. O této drůdě jste možná neslyšeli, avšak má své příznivce mezi znalci vín díky decentnímu a elegantnímu charakteru.
Umístění a podmínky pro pěstování
Oblast Wachau je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je proslulá svou malebnou krajinou s terasovitými vinicemi na strmých svazích, které se tyčí nad Dunajem. Vinice jsou převážně orientovány na jih a jihozápad, takže jsou perfektně vystaveny slunečnímu záření pro zrání hroznů. Klima je ovlivněno kombinací kontinentálního a panonského klimatu, takže oblast využívá teplá léta a chladné zimy, velké teplotní rozdíly jsou i mezi dnem a nocí, zejména na podzim, kdy vinné hrozny dozrávají. Teplotní rozdíly skvěle rozvíjí aroma v hroznech a zvyšují kyselost, což dodává vínům z Wachau jejich typickou svěžest a strukturu.
Složení půdy ve Wachau je velmi rozmanité, což se výrazně projevuje v charakteru místních vín. Vinice jsou vysazeny na různých typech půd, včetně žuly, břidlice, pískovce a spraše. Tyto půdy poskytují ideální podmínky hlavně pro Riesling a Grüner Veltliner, které díky tomu dosahují výjimečné kvality. Dunaj samozřejmě hraje klíčovou roli v mikroklimatu Wachau, reguluje teploty a vlhkost, která chrání vinice před příliš rychlým vyzráváním hroznů. Dunaj také pomáhá zadržovat teplo během dne a uvolňuje ho v noci, což přispívá k pozvolnému a rovnoměrnému zrání hroznů.
Regiony a podoblasti Wachau
Vinařská oblast Wachau je relativně malá, ale díky rozmanitosti a specifickým podmínkám se dělí na několik podoblastí a vinařských regionů.
Spitz
Spitz se nachází v západní části, kde panuje poměrně chladnější klima. Vinice jsou zde vysazeny na strmých terasách orientovaných k jihu. Půdy jsou převážně z břidlice a pískovce, což přispívá k minerálním a svěžím vínům. K významným vinicím patří Singerriedel, Axpoint nebo Setzberg.
Weissenkirchen
Weissenkirchen leží v centrální části Wachau a je jedním z největších vinařských regionů v oblasti. Vinice jsou rozmanité, s různými expozicemi a půdními typy, včetně spraše a žuly. Vína z Weissenkirchenu mají obvykle plnější charakter a komplexnost. K hlavním vinicím patří třeba Achleiten, Klaus a Steinriegl.
Joching
Joching leží v blízkosti Weissenkirchenu a je menší podoblastí s podobnými půdními podmínkami. Vznikají tady bohatá a aromatická vína, najdeme tady hlavně odrůdu Grüner Veltliner. Důležité vinice Jochingu jsou Kollmitz a Pichl Point.
Wösendorf
Půdy Wösendorfu jsou směsí spraše a pískovce, což dává vínům jemnost a vyváženost. Vinice jsou tady výjimečně méně strmé než v jiných částech Wachau.
Dürnstein
Dürnstein je jednou z nejznámějších vinařských oblastí Wachau, nejenom díky vínu, ale také pro svou nádhernou krajinu a historický hrad se stejným názvem. Půdy zde obsahují mnoho žuly, tvoří tak vína s výraznou mineralitou a strukturou. Najdeme tu významné vinice Kellerberg, Hollerin a Superin.
Loiben (Oberloiben a Unterloiben)
Loiben se nachází v blízkosti Kremsu a patří mezi nejteplejší části Wachau. Vinice jsou vysazeny na půdách s vysokým obsahem spraše a pískovce, vznikají tady tak plná a ovocná vína. K důležitým vinicím patří Schütt, Mühlpoint a Loibenberg.
Mautern
Mautern leží na opačné straně Dunaje než ostatní regiony Wachau a je spíše menší vinařskou oblastí. Nicméně pěstují neméně výborná vína s jemnější strukturou a vyváženou kyselinkou.
Párování vína z Wachau s jídlem
Grüner Veltliner
Grüner Veltliner z Wachau je velmi univerzální odrůda, která se dobře snoubí s širokou škálou pokrmů díky své pikantní kořenitosti a svěží kyselince. Lehčí a mladý Veltlín se skvěle hodí k salátům, lehkým zeleninovým pokrmům, grilované zelenině nebo asijské kuchyni - třeba k sushi. Vynikající volbou je ale i k jídlům s bylinkami, jako je koriandr nebo bazalka, díky své svěžesti a jemné kořenitosti. Plnější Veltlín si dopřejte ke grilované rybě, mořským plodům, nebo lehčím jídlům s kuřecím masem, perfektní bude i k sýrové nebo smetanové omáčce. Nepřekvapí vás, že se bude hodit i k sýrům samotným - zkuste sýry s bílou plísní, třeba brie nebo camembert.
Riesling
Riesling z Wachau je často suchý, minerální a s výraznou kyselinkou, což z něj dělá skvělého parťáka pro spoustu chutí včetně těch výraznějších. Mladý Riesling také skvěle půjde k rybě nebo zelenině - salát tentokrát vyzkoušejte s citronovým dresinkem, suchým Rieslingům totiž notují i sladkokyselé chutě, jako je citron, med nebo zázvor. U plnějších Rieslingů zvolte grilovanou rybu, kuřecí nebo krůtí maso, nezklame vás ale ani vepřové nebo třeba telecí. Výraznější a plný Riesling si pak poradí i s pikantními pokrmy indické nebo mexické kuchyně, nezalekne se ani pečené husy nebo kachny a úžasný doplněk bude i ke krémovým a tučnějším sýrům.
Weissburgunder (Pinot Blanc)
Weissburgunder z Wachau je jemný a elegantní, hodí se tedy k pokrmům s jemnějšími chutěmi. Nalijte si sklenku ke kuřecímu nebo krůtímu masu, třeba se smetanovou omáčkou. Skvělý bude i ke krémovým polévkám nebo houbovému rizotu.
Chardonnay
Chardonnay z Wachau, pokud zraje v dřevěných sudech, bývá bohaté a s dobrou strukturou, takže je skvělé i pro výraznější pokrmy. Nezalekne se tučnějších ryb, jako je losos nebo kapr, jeho oříšková chuť a krémová struktura vína přitahuje podobné chutě i u jídla - tvrdší oříškové sýry, krémové omáčky nebo polévky.
Jak porozumět etiketě vína z Wachau
Kategorizace a značení rakouských vín se řídí velmi přísným vinařským zákonem, který je doplněn o různá specifika a výjimky. Rozdělení vín dle cukernatosti je na základě takzvaného Klosterneuburského moštoměru - jedná se o množství cukru v kilogramech ve 100 kilogramech moštu.
- Prädikatswein - révové víno s přívlastkem, jeho výroba podléhá přísným pravidlům a důsledné kontrole
- Spätlese - pozdní sběr, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 19 °KMW
- Auslese - výběrové víno, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 21 °KMW
- Beerenauslese - výběr z bobulí, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 25 °KMW
- Eiswein - ledové víno, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 25 °KMW
- Strohwein - slámové víno, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 25 °KMW
- Ausbruch - speciální výběr z bobulí, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 27 °KMW
- Trockenbeerenauslese - výběr ze suchých bobulí, cukernatost dosahuje hodnoty minimálně 30 °KMW
- Qualitátswein - révové víno jakostní, pochází z jednoho vinařského regionu, najdeme u něj i doklad o úřední zkoušce vína. Hodnota cukernatosti dosahuje minimálně 15 °KMW. Do této kategorie, na rozdíl od České republiky spadá i kategorie Kabinettwein - kabinetní víno, které musí dosáhnout hodnoty cukernatosti 17 °KMW.
- Tafelwein - stolní víno, minimální hodnota cukernatosti musí dosahovat min. 10,6 °KMW, součástí této kategorie je i víno zemské – Landeswein, tedy víno z jedné vinařské oblasti.
Aby to nebylo jednoduché, Wachau se skládá ze tří hlavních kategorií kvality vín, které jsou označovány jako Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Tyto kategorie jsou závislé na stupni zralosti hroznů a obsahu alkoholu ve výsledném vínu:
- Steinfeder: Lehká, svěží vína s nízkým obsahem alkoholu (do 11,5 %). Název pochází z místní trávy, která roste mezi vinicemi.
- Federspiel: Vína středního těla a středního obsahu alkoholu (11,5 % až 12,5 %). Jsou dobře vyvážená a často představují klasický styl Wachau.
- Smaragd: Nejsilnější a nejkoncentrovanější vína s obsahem alkoholu nad 12,5 %. Tato vína mají potenciál k dlouhému zrání a název Smaragd odkazuje na smaragdově zbarvenou ještěrku, která se vyskytuje na vinicích Wachau.
Přeji Vám krásné zážitky nejen s víny z Wachau!
Barbora Škampová
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
OBJEVTE ITÁLII: PRŮVODCE PO NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ITALSKÝCH VINAŘSKÝCH OBLASTECH
OCHUTNEJTE FRANCII: PRŮVODCE PO FRANCOUZSKÝCH VINAŘSKÝCH OBLASTECH
OCHUTNEJTE ŠPANĚLSKO: PRŮVODCE PO ŠPANĚLSKÝCH VINAŘSKÝCH OBLASTECH
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK