Jaký byl Salon vín 2019? 100 nejlepších moravských vín za 1 den
Jaký je Salon vín 2019? Stojí za to? To jsem se rozhodl zjistit na vlastní chuťové pohárky a začátkem února ochutnal bezmála 120 vín – bylo to včetně dočasné výstavy vín oceněných stříbrnou medailí.
Výběr Top 100 vín České republiky v kolekci Salonu vín ve Valticích mám opravdu rád a vždy se těším na nový ročník. Stojí to i letos za to? Obstojí naše vína ve srovnání se světem? Podívejte se na mé postřehy z degustace bezmála 120 vín za 1 den.
Ze 120 degustovaných vín mě výrazněji oslovilo 12 lahví. Některá vína jsou bohužel už teď vyprodaná. Mrzí mě to hlavně u famózního Sylvánského zeleného od B\V vinařství. Některá vína, konkrétně Pálavu, jsem doslova vyprosil jako poslední lahve ze skladu vinaře. A ve finále si i vy tak můžete užít můj výběr 7 nejzajímavějších vín letošního Salonu.
Každopádně dopředu upozorňuji, že se nesnažím vína aktuálního Salonu nějak odborně hodnotit. To už dělali ti, kteří vína do Salonu vybírali. Předkládám vám spíše svůj osobní názor a mé chuťové preference v kontextu více jak 1500+ zahraničních vín, která každý rok ochutnám …
Vlašáky – bylo z čeho vybírat
Subjektivně mi přišlo, že tento rok, na rozdíl od loňského ročníku, bylo z čeho vybírat. Nakonec u mě rozhodl nejlepší poměr kvality a ceny a vybral jsem Ryzlink Vlašský EGO od Zámeckého vinařství Bzenec, ale bylo to velmi těsně s vinařstvím Vican a přísně křupavým Vlašákem z Nového vinařství.
Šťavnatý Veltlín?
Z Veltlínů mě zaujal příjemný lehký vzorek od Botura. Pěkný Veltlín předvedla i Hana Mádlová, a dokonce i polosuchý Veltlín Štěpána Maňáka mi přišel úplně v pohodě. Plnější suchý styl pak ukázaly Vinné sklepy Lechovice.
Solidní Chardonnay, ale…
Přestože mám trochu despekt k tuzemskému Chardonnay, musím říct, že mě tento rok opět dostaly do salonu pěkné kousky. Ovocný styl na nerezu byl povedený jak z vinařství Waldberg Vrbovec, tak od Ondřeje Brdečka. Michlovský měl na mě trochu moc sudu a výrazně přebitá ovocnost sudem byla i v cuvée Velká bílá slípka z vinařství Zapletal.
Osobně si raději než moravské Chardonnay dám parádní Chardonnay na sudu z Burgundska. V levnější kategorii najdete skvělé Chardonnay La Villette. Nebo ovocné Chardonnay na nerezu z Austrálie. Tady je světová konkurence nemilosrdná a Moravu jednoduše trumfne. Navíc nabízí často i lepší hodnotu za vynaložené peníze.
Světová Rulanda i polosuché Peklo na sudu
Dalo se vybrat i mezi Rulandami, i když tam byly i slabší vzorky. Stejně jako loni mě opět vyvedla z míry Rulanda, tentokrát bílá z Neoklasu – polosuchá Rulanda na sudu... Cože? Opravdu nevím, „co tím chtěl básník sdělit“. Za mě peklo a nechápu.
Ostatní bílé Rulandy se povedly. Rulanda 1508 od Zámeckého vinařství Bzenec – Šampion celého Salonu vína 2019 – byla dobrá, ale cena 549 Kč je úlet. Na druhou stranu bych vyzvedl Rulandské Bílé EGO od stejného vinařství. Víno je za mě chuťově parádní a seženete jej kolem 200 Kč. Je součástí i mého výběru ze Salonu. Rozhodně v této lahvi dostanete nejlepší poměr kvalita a cena v Rulandském bílém ze Salonu. Jen pozor, musíte hledat vína stejné šarže, jako jsou v salonu vín. Vyrobeno jich bylo jen cca 6600 lahví a v běžných obchodech a vinotékách je nenajdete. Já jsem víno podle čísla šarže objednal přímo z vinařství.
V Rulandském šedém jsem objevil bombu jménem Plešingr. Za mě neuvěřitelně komplexní, bohaté a doslova světové Rulandské šedé 2013, které bylo mistrně vyrobeno v kontaktu s ušlechtilým dřevem a vyzrálo k dokonalosti. Opravdu velké víno. Pecka!
Ryzlink – tady najdete jedno z nejlepších vín salonu
Ryzlink je má nejoblíbenější odrůda a chystal jsem se být velmi přísný. Ale když jsem uviděl, že se do výběru dostal VOC Ryzlink od Sonberku 2015, tak mé srdce zjihlo. Za mě opět světové víno a jeden z nejlepších Ryzlinků, který se v ČR vyrábí. Naopak mě zklamal Školní statek Mělník, který bývá většinou super. Tentokrát však kabinet ročníku 2015 už svá nejlepší léta nechal zřejmě za sebou. Z kategorie lehčích Ryzlinků bych si vybral Ryzlink 1508 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Koncentrovanější projev měl Ryzlink Ego od stejného vinařství a zaujal mě i Ryzlink vinařství Kubík, který jsem ostatně zahrnul i do svého výběru ze Salonu vín 2019.
U Ryzlinků máme opět jako loni jednu zajímavou etiketu. Tentokrát se jedná o malovanou krajinu s nahým Bacchusem, víno spíše průměr.
Sauvignon bohužel nuda, nuda, šeď
Letošní Sauvignony byly pro mě bohužel podobně jako loni spíše zklamáním. A žádný bych nedoporučil. Pokud ale máte chuť zkusit povedený moravský Sauvignon, určitě ochutnejte parádně udělaný šťavnatý Sauvignon Sexenberg Piálek & Jäger. Ten jsem objevil loni na degustaci znojemských vín.
Osobně mám u Sauvignonu rád harmonickou chuť ovoce, bezinek, rozemnutého listí černého rybízu – přesně tuto kombinaci najdete třeba v elegantním Sauvignonu z údolí řeky Loiry. Doporučuji vyzkoušet pro srovnání i expresivní novozélandský Sauvignon z Marlborough. Je plný vůně květů černého bezu, čerstvě posečené trávy a exotického ovoce.
Pálava vinařství Hanzel strčila ostatní do kapsy
Důkazem, že moravští vinaři vína s vyšším zbytkovým cukrem umí, je pro mě parádně vyvedená polosladká Pálava vinařství Hanzel. Má nádhernou, čistou ovocnou aromatiku a v chuti je skvěle zvládnutá rovnováha mezi zbytkovým cukrem a svěží kyselinkou. Poslední lahve Pálavy jsem doslova vyprosil ze skladu vinaře a můžete si ji tak užít i vy.
Solidní byl i polosladký Ryzlink z Nového vinařství, polosuchá Pálava Vinařství Mikulov a polosladké Rulandské bílé vinařství Prokeš.
Pokud máte rádi sladká vína odrůdy Muškát, 100% vyzkoušejte tuto lahev. Přestože má „jen“ stříbrnou medaili, je krásně ovocný a voní po čerstvě rozmačkaném hroznovém moštu a květinách.
Růžový průměr
Růžová mě letos nijak nezaujala a dle mého názoru stojí za to spíše počkat na nové ročníky růžových mágů jako je J. Stávek nebo Hort.
Červená – něco by se vybrat dalo
Z mého pohledu jsou česká červená primárně pro patrioty. Nicméně určitě už najdete kvalitní červená i u nás. Solidní výkon v červených dlouhodobě předvádí Botur, povedená jsou i vína Moravíno Valtice, Vinařtví Maňák, Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice a mě osobně zaujala třeba Frankovka z Vinařství Musil.
Problém je, že se rozumná moravská červená vína většinou pohybují v cenách 350+ Kč. Za stejné peníze dostanete mnohem lepší hodnotu třeba ve Francii či Španělsku, o Austrálii ani nemluvě. Pro mě je tak volba jasná.
Má cenu vyrazit na nový Salon vín? Určitě!
Určitě do Valtic zajeďte. Je to jedinečná příležitost ochutnat desítky moravských vín na 1 místě. Udělejte si na letošní Salon vlastní názor. Užijte si objevování krás Moravy a dobrého vína.
Restaurace Albero, letos bohužel zklamání
Mimochodem, loni jsem při návštěvě Valtic doporučoval navštívit restauraci Albero. Bohužel letos změnili jídelní lístek a můj oblíbený hovězí pupek s liškovou omáčkou už zde nenajdete. Otřesná výzdoba a interiér 90. let se ale vytrvale drží. Zato ceny jsou už 100% pražské. Bohužel mě tentokrát hodně zklamaly špatně vymyšlené těstoviny s panenkou a pekelně přesolenou omáčkou. Jídlo komplikovaly velké kusy masa, které byl fakt zážitek krájet na kupičce těstovin v hlubokém talíři. No, ještě jim dám jednu šanci v květnu, tak uvidíme...
Vláďa Vaněk, head sommelier & zakladatel OceněnáVína.cz
Mohlo by vás také zajímat:
JAKÁ VÍNA MAJÍ ČEŠI RÁDI? PŘEKVAPÍ VÁS VÝSLEDKY PRŮZKUMU?
Chcete se dozvědět o víně více? STÁHNĚTE SI ZDARMA NÁŠ E-BOOK